Det massiva arbetet inleds med de vetenskapliga tidskrifterna, och den delen beräknas vara klar före utgången av 2026. Sammanlagt har det utkommit över 3 000 svenskspråkiga tidskrifter i Finland sedan 1771. Förutom de vetenskapliga tidskrifterna finns det också förenings-, företags- och skoltidskrifter samt tidskrifter som handlar om religion och olika hobbyer.
En tredjedel av alla tidskrifter har redan digitaliserats. Det gäller främst allmänna tidskrifter och fronttidskrifter.
Projektet finansieras med 2,1 miljoner euro av sex finlandssvenska stiftelser: Amos Andersons fond, Stiftelsen för Åbo Akademi, Stiftelsen Tre Smeder, Svenska folkskolans vänner, Svenska kulturfonden och Svenska litteratursällskapet i Finland. SFV deltar med totalt 150 000 euro. I år är andelen 50 000 euro.
SFV:s kanslichef Johan Aura gläds över att digitaliseringen nu kommer att göra gamla artiklar tillgängliga och sökbara.
– För oss som bildningsaktör är det otroligt fint att detta görs, och att det görs tillsammans med andra finlandssvenska aktörer.
Enligt honom är det ett stort framsteg att äldre kunskap lyfts fram och kan användas i forskning eller av vem som helst som är intresserad av det svenskas historia i Finland.

SFV:s kanslichef Johan Aura gläds åt digitaliseringen av tidskrifterna och betonar styrkan i samarbetet mellan organisationer.
Upphovsrätten styr tillgängligheten
Alla tidskrifter som utkommit fram till slutet av 1974 kommer att finnas fritt tillgängliga via Nationalbibliotekets webbtjänst (digi.kansalliskirjasto.fi). Materialet från åren 1975–2024 kan läsas i kundtjänsten vid Svenska litteratursällskapets arkiv i Helsingfors och Vasa.
Bakgrunden är att det mesta av materialet omfattas av upphovsrätten. Det är Nationalbiblioteket och upphovsrättsorganisationen Kopiosto som har avtalat om lösningen.
De vetenskapliga tidskrifterna har en annan modell: där finns alla tidskrifter fram till 2016 tillgängliga för allmänheten, medan åren 2017–2024 är tillgängliga vid SLS arkiv i Helsingfors och Vasa.
Tidigare har de finlandssvenska dagstidningarna digitaliserats i ett liknande projekt 2021–2023. Också då var det en sammanslutning av finlandssvenska stiftelser och föreningar som finansierade projektet. Även då deltog Svenska folkskolans vänner.
Bild i sidhuvudet: En av de 3000 tidskrifter som digitaliseras är Svenskbygden som gavs ut av Svenska folkskolans vänner och var föregångare till dagens SFV-magasinet. Det första numret kom ut i januari 1922.
