Tidigare vistelsestipendiater

 

Biskops-Arnö

 

2020

Matilda Gyllenberg

2019

Hanna Lundström

2018

Ann-Sofi Carlsson

 

 

Lillholmen

 

2020 kulturarbetare

Helen Korpak, fotograf, konstkritiker

2020 bibliotekarie

Lisa Ahlvik, Pedersöre kommunbibliotek, Jakobstad

2019 kulturarbetare

Sade Kahra, fotokonstnär

2019 bibliotekarie

Pauliina Sandberg, Åbo

2018 kulturarbetare

Kristian Ekholm, ljudplanerare, Helsingfors & Anina Blom, producent för DUV-teatern, Helsingfors

2018 bibliotekarie

Anna Söderström, specialbibliotekarie vid tölö och Munksnäs bibliotek, Helsingfors

2017 kulturarbetare

Rabbe Smedlund, frilansare, pensionär

2017 bibliotekarie

Sunniva Drake, Esbo stadsbibliotek

2016 kulturarbetare

Johanna Slotte, kulturarbetare med kulturprojekt i Åboland

2016 bibliotekarie

Paula Roselius, bibliotekarie vid Kyrkslätts huvudbibliotek

2015 kulturarbetare

Hellen Willberg, skådespelarare vid Svenska Teatern

2015 bibliotekarie

Siv Österman, bibliotekarie vid Yrkeshögskolan Novia i Åbo

2014 kulturarbetare

Matts Blomqvist, regionombudsman för Nyland vid Svenska kulturfonden

2014 bibliotekarie

Inger Måtts-Wikström, bibliotekarie vid Arcada bibliotek

2013

Karin Berglund, dramainstruktör, Åbo- Stockholm

2012

Fredrik Lång, författare, Helsingfors

2011

Charlotta Boucht, fotograf, Helsingfors

2010

Erik Wahlström, författare, Helsingfors

2009

Nils Torvalds, redaktör, Helsingfors

2008

Margaretha Hupa, psykologen och psykoterapeut

2007

Pirkko Lindberg, författare

2006

Marianne Backlén, författare

2005

Marika Tandefelt, professor

2004

Max Engman, professor

2003

Marianne Peltomaa, författare

2002

Henrik Meinander, professor

2001

Bianca Gräsbeck, konstkritiker

2000

Karin Degerman, diakonissa och Helge Degerman, director cantus, director musices 

1999

Rainer Knapas, fil.lic. 

1998

Marcus Groth, skådespelare

1997

Bror Rönnholm, författare, kulturredaktör

1996

Kjell Lindblad, författare

1995

Anne-Marie Franck, radioredaktör

1994

Birgitta Boucht, författaren

1993

Lisbet Ruth, fil.kand.

1992

Dorrit Krook, redaktör

1991

Helen Svensson, fil.kand. 

1990

Matti Klinge, professor

1989

Bo Carpelan, författare

1988

Kai Saanila, universitetslektor och Marianne Saanila, hum.kand.

1987

Bertel Wahlström, lektor

1986

Paul von Martens, författare

1985

Rolf Westman, professor

1984

Nalle Valtiala, författare

1983

Gunnar Bäck, undervisningsråd, och Ulla Bäck

1982

Ole Falck, lektor och Ia Falck, konstnär 

1981

Rolf Qvickström, lektor och Majlis Qvickström, redaktör

1980

Hans Näsman, redaktör

1979

Margareta Grigorkoff, undervisningsrådet

1978

Torger Enckell, konstnär

1977

V.V. Järner, författare

1976

Vide Strandvik, skolföreståndare

1975

Boris Lindblad, fil.mag. 

1974

Henrik Ekberg, pol.kand. 

1973

Anders Myhrman, professor och Mildred Myhrman

1972

Ingegerd Lunden-Cronström, författarinna och Eige Cronström, redaktör

1971

Hjalmar Krokfors och Viola Renvall-Krokfors, författare

 

 

Beijarholmen

 

2020 lärare

Anna Sjöblom, specialklasslärare, Karis svenska högstadium, Raseborg.

2020 Undervisande personal inom småbarnspedagogik

Anna-Lena Baarman, barnträdgårdslärare, Vindängens daghem, Vasa.

2018 lärare

Petra Autio, Svenska samskolan i Tammerfors. 

2018 Undervisande personal inom småbarnspedagogik

Stina Saari, daghemsföreståndare,Folkhälsan Välfärd Ab, daghemmet Gunghästen, Åbo.

2017 lärare

TIna Ehnström-Backas, lärare i Hagelstamska skolan, Grankulla

2017 barnträdgårdslärare

Sonja Johansson, Anna Daghem, Kållby, Pedersöre

2016 lärare

Christa Rothwell, specialklasslärare i Katarinaskolan

2016 barnträdgårdslärare

Mikaela Lemström, barnträdgårdslärare i Sjundeå svenska förskola i Sjundeå kommun

2015 lärare

Katri Vepsä, rektor vid Västra Nylands folkhögskola i Karis

2015 barnträdgårdslärare

Mikaela Lemström, barnträdgårdslärare vid Svenska förskolan i Sjundeå kommun

2014 lärare

Michaela Örnmark, lärare vid Svenska normallyceum

2014 barnträdgårdslärare

Camilla Junnikkala, barnträdgårdslärare i den svenska gruppen vid Jaarlin Päiväkodit i Tavastehus

2013

Tanja och Magnus Westerlund

2012

Annika och Jan-Erik Gustafsson, Karis

2011

Tove och Petri Nyberg

2010

Ursula Öhrman och Clas Zilliacus, Åbo

2009

Ursula Öhrman och Clas Zilliacus, Åbo

2008

Ursula Öhrman och Clas Zilliacus, Åbo

2007

Lisa och Lucas Nylund, Esbo

2006

Raili och Jan-Erik Enlund, Virkby

2005

Raili och Jan-Erik Enlund, Virkby

2004

Raili och Jan-Erik Enlund, Virkby

2003

Ingrid och Bo-Rolf Hellman, Sibbo

2002

Ingrid och Bo-Rolf Hellman, Sibbo

2001

Viveka och Aarno Nordman, Kimito

2000

Viveka och Aarno Nordman, Kimito

1998

Viva och Ragnar Hansson, Helsingfors

 

Tillbaka